June 2018

 

Event International Junior Science Olympiad 2018 – Hong Kong Screening
Organization(s) The Hong Kong Academy for Gifted Education
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
First Honour 3A Chan Kelvin Cheuk Kwan
Second Honour 3B Lee Long Yin
3B Suen Wai Cheung
Third Honour 3B Cheung Ka Hei
3A Lee Lok Yin

 

Event Joint School Music Competition 2018: Secondary School Piano Solo (Open)
Organization(s) Joint School Music Association
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Merit Award 1D Hui Chak Lam

 

Event Joint School Music Competition 2018: Secondary School String (Violin) Solo – Senior
Organization(s) Joint School Music Association
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Silver Award 1D Wu Pok Lam

 

Event Intermediate Special Badge Examination
Organization(s) Hong Kong Road Safety Patrol
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Excellent 3D Chen Chun Long
3C Wong Sin Kiu
3B Sze Tsz Yan
3B Tse Choi Ki
2B Ho Wing Yan Chloe
15 students pass the examination

 

Event 主場國情我智叻比賽(第三期)
Organization(s) 基督教協基會黃埔綜合青少年服務中心
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
優異獎 4D高梓妍
5B梁佩盈

 

Event Harvard Book Prize and Scholarship 2018
Organization(s) The Harvard Club of Hong Kong
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Winner 5C Wong Wai Ching
1st Runner-up 5B Tong Tsz Wang
2nd Runner-up 5D Saini Karina

 

Event Sir Edward Youde Memorial Fund
Organization(s) Sir Edward Youde Memorial Fund Council
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Awardee 6B Hang Ho In
6D Cheung Ming Tak

 

Event 10th School Arts Ambassador Scheme
Organization(s) Hong Kong Arts Development Council
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Ambassador 5C Mak Wing Tung
5A Lau Lok Ming

 

Event 交通安全隊獎學金
Organization(s) 香港交通安全隊
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
得獎者 3B 林浩文
4A張演晴

 

Event 2018年度全港傑出交通安全隊隊員
Organization(s) 香港交通安全隊
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
傑出交通安全隊隊員 4B 丘尚融
4C 鄭筠諺

 

Event 「回歸盃2018」香港圍棋公開賽
Organization(s) 中國文化藝術發展中心
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
優異獎 5C陳昱廷
優異獎 5C陳康明
亞軍 2A張穎謙

 

Event 東區學校模範生獎勵計劃
Organization(s) 東區學校聯絡委員會
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
東區學校模範生獎 2B李璟揚
3B張家熹
5B蕭詠兒
5C黃雅穎
東區學校進步生獎 2A陳曉彤
3D關倩瑩
5B唐子泓
6A史海倫