April 2018

Event Inter-school Basketball Competition Division 3 (Hong Kong)
Organization(s) Hong Kong School Sports Federation
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Boys C: 2nd Runners-up Team Members:
1A Chan Tat Hang
1A Chen Jordan Gah-Jung
1B Fan Yan Shing
1B Fung Chak Man
1C Ting Yiu Hang
1D Chim Bing Hing
1D Hung Tsz Yeung
1D Leung Sze Chun
1D Lu Tsan Fai
1D Yip Chi Kwan
2A Cheung Wing Him
2B Ng Ka Hei
2C Tsoi Ying Yuk
2D Lin Hiu Chi
2D Mak Man Lam
2D Siu Ming Kwan
2E Chung Sin Cheung

 

Event 2017/18 Hong Kong FLL cum Jr.FLL Robotics Tournament
Organization(s) The Hong Kong Federation of Youth Groups, Semia Technology Ltd.
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Certificate of Appreciation Team Members:

2A Chow Long Hang
2A Hui Tsun Ki
2A Yung Sing
2E Ku Ching Yiu
4A Kay Ka Man
4BYeung Cheuk Lam
4B Chang Kei Fung
4B Choi Man Wai
4B Hui Ho Yin
4C Yau Yee Man

 

Event Pan Pearl River Delta and Chinese Elite Schools Physics Olympiad 2018
Organization(s) Hong Kong Physics Olympiad Committee
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Third Prize 5C Chan Hong Ming

 

Event 奧尼牌健康食油呈獻:全港中學校際廚藝挑戰賽2018
Organization(s) 香港西廚學院及香港幼兒教育及服務聯會合辦,義生洋行贊助
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
最具默契隊伍獎 隊員:

3A 羅思慧
3B 蔣文穎

 

Event Hong Kong School Drama Festival 2017/18
Organization(s) Hong Kong Art School
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Award for Outstanding Stage Effect Team Members:
5A Kong Chung Hin
5A Law Ka Yan
5A Wu Ka Shing
5A Siu Tsun Kin
5B Hui Cheuk Ying
5C Lam Tun Hei
5D Hau Cheuk Yiu
4E Wong Ho Yiu
4D Ng Lok Mei
4D Lai Yiu Chi
4C Leung On On
4D Hung Yin Sze
4B Tam Ka Hei
4C Cheung Hiu Nok
1A Cheng Ho Fung
1A Wong Cho Yee
Award for Outstanding Performer 3A Ho Hoi Tung
3B Cheung Ka Hei
4A Li Tsz Fung
Award for Outstanding Cooperation Team Members:
5D Fong Sze Kei
5D Zhao Ting
5D Hau Cheuk Yiu
5C Lam Tun Hei
5B Chan Sze Chun
5B Hui Cheuk Ying
5A Wong Yan
5A Lau Lok Ming
5A Wu Ka Shing
5A Siu Tsun Kin
5A Kong Chung Hin
5A Law Ka Yan
4E Wong Ho Yiu
4D Ng Lok Mei
4D Hung Yin Sze
4D Lai Yiu Chi
4C Leung On On
4C Cheung Hiu Nok
4B Tam Ka Hei
4A Li Tsz Fung
3B Pang Tsz Fung
3B Cheung Ka Hei
3B Cheung Sze Man
3A Ho Hoi Tung
1C Yau Nga Yue
1A Lee Cheuk Yi
1A Cheng Ho Fung
1A Wong Cho Yee

 

Event 17th Invitational Mathematics Competition
Organization(s) Pui Ching Middle School
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Merit Award Team Members:
5B Tong Tsz Wang
5C Chan Yuk Ting
5C Ling Cheuk Man Chapman
3A Chan Kelvin Cheuk Kwan
3A Leung Kam Ming
3B Lee Long Yin
2A Tong Chun Wa
2B Chow Chun Ngai
1C Lo Yu Shing
1C Tse Yiu Ting
Gold Award 3A Chan Kelvin Cheuk Kwan
Silver Award 3A Leung Kam Ming
3B Lee Long Yin
Bronze Award 5C Ling Cheuk Man Chapman
1C Tse Yiu Ting

 

Event Hong Kong School Drama Festival 2017/18
Organization(s) Hong Kong Art School
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Award for Outstanding Stage Effect Team Members:
5A Kong Chung Hin
5A Law Ka Yan
5A Wu Ka Shing
5A Siu Tsun Kin
5B Hui Cheuk Ying
5C Lam Tun Hei
5D Hau Cheuk Yiu
4E Wong Ho Yiu
4D Ng Lok Mei
4D Lai Yiu Chi
4C Leung On On
4D Hung Yin Sze
4B Tam Ka Hei
4C Cheung Hiu Nok
1A Cheng Ho Fung
1A Wong Cho Yee
Award for Outstanding Performer 3A Ho Hoi Tung
3B Cheung Ka Hei
4A Li Tsz Fung
Award for Outstanding Cooperation Team Members:
5D Fong Sze Kei
5D Zhao Ting
5D Hau Cheuk Yiu
5C Lam Tun Hei
5B Chan Sze Chun
5B Hui Cheuk Ying
5A Wong Yan
5A Lau Lok Ming
5A Wu Ka Shing
5A Siu Tsun Kin
5A Kong Chung Hin
5A Law Ka Yan
4E Wong Ho Yiu
4D Ng Lok Mei
4D Hung Yin Sze
4D Lai Yiu Chi
4C Leung On On
4C Cheung Hiu Nok
4B Tam Ka Hei
4A Li Tsz Fung
3B Pang Tsz Fung
3B Cheung Ka Hei
3B Cheung Sze Man
3A Ho Hoi Tung
1C Yau Nga Yue
1A Lee Cheuk Yi
1A Cheng Ho Fung
1A Wong Cho Yee

 

Event Accounting and Business Management Case Competition 2017-2018 (Secondary School Group)
Organization(s) Hong Kong Institute of Certified Public Accountants
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
2nd Runner-up Team Members:

5C Yick Ka Ho

5C Lau Pak Yu

5C Ng Tsz Wing

5C Wong Nga Wing

Outstanding Performance Team Members:

5A Lau Kak On

5A Kwok Yan Wa

5A Lau Lai Sum

5A Li Hang Chi

Merit Team Members:

5B Hui Cheuk Ying

5B Foo Kwan Yee

5B Hui Yat Long

5B Tong Tsz Wang

Merit Team Members:

5C Kwok Tsun Yeung

5B Chan Nga Sze

5D Hau Cheuk Yiu

5B Leung Pui Ying