March 2018

Event Inter-School Basketball Competition
Division Two (Hong Kong)
Organization(s) Hong Kong School Sports Federation
Result(s)/Remark(s) Participant(s)

Girls A: 3rd Runners up

 

 

 

 

 

 

 

Team Members:
4E Cheng Hoi Tung
5D Hui Hannah Wing Yee
5D Luk Oi Wah
6A Ki Wing Kei
6B Chan Yi Kiu Tianna
6B Kwok Wing Yan
6B Lai Wing Shan
6C Cheng Yuen Ying
6C Leung Yat Chin
6C Wong Chui Ting Evelina
Girls B: 2nd Runners up

 

 

 

 

 

Team Members:
3A Choy Lok Nga
3B Chan Pui Chung
3B Tin Tsz Yan
3C Chung Sarah
3C Wong Tsz Ching Cherry
4A Koo Hau Pui
4D Lei Pik Wah
4D Li Yuen Ying

 

Event The Hong Kong Federation of Youth Groups Standard Chartered Hong Kong – English Speaking Contest 2018
Organization(s) Hong Kong Federation of Youth Groups, the English Speaking Union Hong Kong and M21.HK
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Top Ten in Session
Cert. of Good Performance
2B Ho Wing Yan Chloe

 

Event The 69th Hong Kong Schools Speech Festival
Organization(s) Hong Kong Schools Music and Speech Association
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Solo Verse Speaking – Non-Open Secondary 1 – Girls
1st Place
1A Wong Cho Yee
Solo Verse Speaking – Non-Open Secondary 4 – Boys
1st Place
4A Poon Chun Heng
Solo Verse Speaking – Non-Open Secondary 1 – Boys
2nd Place
1A Chen Jordan Gah-jung
Solo Verse Speaking – Non-Open Secondary 4 – Boys
2nd Place
4A Kan Wai Hin Wayne
Solo Verse Speaking – Non-Open Secondary 2 – Girls
2nd Place
2C Wong Sze Man
Public Speaking Solo Secondary 1 and 2
2nd Place
2A Cheng Sin Nga
Solo Verse Speaking – Non-Open Secondary 1 – Boys
2nd Place
1B Cheung Hei Tsun Marcus
Solo Verse Speaking – Non-Open Secondary 5 -Girls
2nd Place
5B Tao Yiben
Solo Verse Speaking – Non-Open Secondary 4 – Girls
3rd Place
4D Lai Wing Lam
Solo Verse Speaking – Non-Open Secondary 1 – Girls
3rd Place
1A Lam Tsz Ning
Public Speaking Solo Secondary 5
3rd Place
5C Lau Ho Wang
Public Speaking Solo Secondary 3 and 4
3rd Place
3A Lin Pui Yan
Solo Verse Speaking – Non-Open Secondary 4 – Boys
3rd Place
4B Yau Sheung Yung Peter
Public Speaking Solo Secondary 5
3rd Place
5A Chan Ka Long

 

Event Girls B Grade Inter-School Table Tennis Competition
Organization(s) Hong Kong Schools Sports Federation
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Champion Team Members:
4D Ho Man Chi
4C Ho Man Ling
4E Ng Yi Ching
3A Yu Lok Lam
3A Ng Yui Kwan

 

Event 《華夏盃》全國中小學數學奧林匹克邀請賽 2018(香港賽區)
Organization(s) 香港數學奧林匹克協會
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
一等獎 3A 陳卓均
3B 陳文慧
3B 李朗然
3D 姚天祥
2A 湯振華
1C 姚雨欣
1C 勞譽誠
1C 謝耀霆
二等獎 3A 吳蕊君
2A 鍾鳴晋
2A 黃曉謙
2B 周俊毅
2B 吳正韜
2B 潘鏝霏
1A 陳達亨
1A 陳嘉俊
1A 黎沛妤
1A 黃逸軒
1B 張熹浚
1D 文嘉晞
三等獎 3B 孫偉翔
1D 許崇熙

 

Event Hong Kong Mathematical High Achievers Selection Contest 2017-2018
Organization(s) Hong Kong Association of Science and Mathematics Education and Po Leung Kuk
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Merit Team Members:
3A Chan Kelvin Cheuk Kwan
3A Ng Yui Kwan
3B Chan Man Wai
3B Lee Long Yin
3D Yiu Tin Cheung Ivan
First Honour Prize 3B Lee Long Yin
Second Honour Prize 3A Chan Kelvin Cheuk Kwan

3D Yiu Tin Cheung Ivan

Third Honour Prize 3A Ng Yui Kwan

3B Chan Man Wai

 

Event 第六十九屆香港學校朗誦節(普通話)
Organization(s) 香港學校音樂及朗誦協會
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
中學男子組散文獨誦(普通話)
季軍
4A 梁鎮麒
中學女子組散文獨誦(普通話)
季軍
2B 李璟揚
中學女子組散文獨誦(普通話)
季軍
3A 蔡洛雅
中學女子組散文獨誦(普通話)
冠軍
 3A 吳曉瀾
中學女子組散文獨誦(普通話)
季軍5
5A 劉格安
中學男子組古詩獨誦(普通話)
亞軍
4A 梁鎮麒

 

Event 第六十九屆香港學校朗誦節(粵語)
Organization(s) 香港學校音樂及朗誦協會
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
中一女子組散文獨誦(粵語)
亞軍
1A 李維端
中二女子組散文獨誦(粵語)
季軍
2D 張婷茵
中四女子組散文獨誦(粵語)
亞軍
4D 孫曉桐
中四男子組散文獨誦(粵語)
季軍
4B 黃德熙
中學一至三年級歌詞朗誦 (粵語)
冠軍
2D 張婷茵
中四男子組散文獨誦(粵語)
亞軍
4A 李梓鋒
中四男子組散文獨誦(粵語)
季軍
4A 鄭梓俊

 

Event The 70th Hong Kong Schools Music Festival (2017-2018)
Organization(s) Hong Kong Schools Music and Speech Association
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Concert Band- Secondary School Intermediate
Proficiency
School Band

 

Event The 70th Hong Kong Schools Music Festival (2017-2018)
Organization(s) Hong Kong Schools Music and Speech Association
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Zheng Solo (Senior)
1st Runners up
2A Lai Sum Yi
Zheng Solo (Senior)
2nd Runners up
3B Sze Tsz Yan
Erhu (Advanced)
Champion
2B Li King Yeung
Xiao Solo (Senior)
1st Runners up
5A Lau Kak On Victoria
Sheng Solo (Senior)
2nd Runners up
2A Chung Ming Chun

 

Event 第九屆香港中學數學創意解難比賽
Organization(s) 香港教育工作者聯會和教育局課程發展處資優教育組
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
銀獎

 

2A 湯振華
2B 周俊毅
1A 黃逸軒
1C 謝耀霆

 

Event “Headstart Cup” Hong Kong Inter-Secondary School Scrabble Championship 2018
Organization(s) Headstart Group and Hong Kong Scrabble Players Association
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Silver Cup (Novice)
1st Runners up
Team Members:
4C Leung Hoi Ying
4A Poon Chun Heng
3A Leung Yi Nok
5A Chan Ka Long

 

Event Hong Kong Flower Show 2017 Jockey Club Student Drawing Competition
Organization(s) Leisure and Cultural Services Department
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
Awardee 2B Yiu Wai Pong

 

Event 4x100m Invitation Relay
Organization(s) Precious Blood Secondary School
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
2nd Runners up Team Members:
4B Wong Ching Yu
4C Chan Cheuk Ying
4D Cheung Tsz Ying
4D Li Yuen Ying

 

Event 香港交通安全隊第五十五周年大會操
Organization(s) 香港交通安全隊
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
殿軍 隊員:
2A 莊栢瑩
2A 林珈宇
2A 韋焯瑩
2B 何穎欣
2B 蘇軒瑩
3B 施子昕
3B 謝彩琪
3B 林浩文
3C 黃羨喬
3D 畢凱琳
3D 李映晴
3D 譚靖儀
3D 王芯鏵
3D 陳晉朗
4A 張演晴
4B 丘尚融
4C 鄭筠諺
4D 何焯嵐
4D 李芷頤
4D 余韋澄
4D 朱健銘

 

Event 4x100m Invitation Relay
Organization(s) Islamic Kasim Tuet Memorial College
Result(s)/Remark(s) Participant(s)
1st Runners up Team Members:
4B Wong Ching Yu
4C Chan Cheuk Ying
4D Cheung Tsz Ying
4D Li Yuen Ying